Výzva “ven z bubliny” je založená na expertize lidí a organizací, které se tímto tématem zabývají již dlouho – takže jím tímto děkuji. Čerpala jsem zejména z knihy Obtížné rozhovory, průvodcích Essential Partners a podcastu I Voted Clinton. You voted Trump. Let’s talk. Pokud byste se chtěli podělit o nějaké další inspirace a zdroje, sem s nimi …
Ke konverzacím
Kniha Obtížné rozhovory – Jak vyjednávat o věcech, na nichž nejvíce záleží (Douglas Stone, Bruce Patton, Sheila Heen) – čtivý, praktický a výzkumem podložený průvodce obtížnými rozhovory o politice od autorů z Harvardského negociačního projektu.
K fenoménu bublin
Sociální bubliny – analýza sociologa Jana Hartla, Lidové noviny, 30.11.2016.
Proč si nerozumíme? Zdroje morálních zásad od psychologa Johathana Haidta – TED talk s českými titulky. Haidt vysvětluje, proč někdy naše diskuse vypadají jako „ty o voze a já o koze“ (i když tu metaforu přímo nepoužívá :-))
Jak spolu lépe mluvit o politice – TED talk Robba Willera s českými titulky (přeložila Eva Blechová :-)). Zdá se vám, že žijeme v zombie hororu? Jenže kdo jsou ti zombie? A nejsme to náhodou my?
Včera jsme hovořili o bublinách s Joelem. Joel je dramaterapeut a meditátor a hovořil o tom, jak je zajímavé si všímat naší averze, odporu když někdo říká něco, s čím nesouhlasíme. A říci si : „wow!“ Já právě pociťuji odpor k tomu, co říkáš a není to tvoje vina. To je moje reakce. A můžu tady zůstat a dál s tebou hovořit.“
Když jsem skončila, tak jsem si zkontrolovala Facebook, kde můj kamarád Pavel sdílel článek s názvem „Jak naslouchat, když s tebou nesouhlasím“.
od hnutí „Urban Confessional“ z Los Angeles. Skupinky dobrovolníků nabízí „Poslouchání zadarmo“ (Free listening). Nevím, jak by to bylo nejlíp česky. Je to podobný princip jako „Free hugs“ (Objetí zadarmo) před pár lety. Podle mého názoru ale toto může jít hlouběji a je celkem jednoduché něco zorganizovat.
Takže teď tady sedím v neděli odpoledne a vážně přemýšlím: kdo to toho se mnou půjde v Praze?
Více na http://urbanconfessional.org/partner