MIND THE GAP PLEASE

Z BUBLINY VEN

O CO JDE? STRUČNÉ VYSVĚTLENÍ

2016 byl zvláštní rok, ale jedna věc mě (Evu) zneklidňovala nejvíc  – a to je rostoucí rozdělení společnosti, ať už to je v ČR, ve Velké Británii či v Americe. Mám pocit, že jsme čím dál tím více uzavřeni ve svých bublinách a připadá mi to hodně nebezpečné. Můžeme si říct, že s tím nejde nic dělat anebo se můžeme o něco pokusit.  A tak vyhlašuji pro své kamarády novoroční výzvu 2017.  Pojďme vykročit ze svých bublin a vést v lednu 2017 alespoň jednu konstruktivní konverzaci s někým z “druhé strany”, s cílem bojovat proti dalšímu rozdělování společnosti.

Pokud chcete přeskočit rovnou na první závěry z experimentu, jsou TBD.

OBOUSMĚRNÝ PROVOZ

Evina novoroční Budu se s tebou dělit o čas. 
Nebudu ti skákat do řeči.
Budu tě poslouchat. 2017

ZÁKAZ OSOBNÍCH ÚTOKŮ

Nebudu napadat, urážet, smát se tvým názorům a tobě.

ZVĚDAVÁ MYSL

Mým cílem není tě přesvědčit, mým cílem je pochopit tvoji perspektivu. 

MOŽNÉ OTÁZKY PRO KONVERZACI “VEN Z BUBLINY”

Co je podle tebe v ČR/Evropě/světě nejvíc potřeba změnit?
Co je jádrem tvých politických názorů? Jaké hodnoty jsou pro tebe důležité?
Co v tvém životě vedlo k tomu, že podporuješ X/myslíš si Z? Jaký je tvůj příběh?

Proč myslíš, že já podporuji Y? 
Co si myslíš, že je pro mě nejdůležitější téma/hodnota?Dokázal/a bys souhlasit s něčím, co říkám já? 
Je něco, co říká politik, kterého podporuješ, s čím nesouhlasíš? 

Jak se stalo, že se v našich názorech tolik lišíme? 
Na čem myslíš, že se shodneme?
Proč je pro nás tak těžké o těchto věcech mluvit? 
Jaký je náš vztah? Jsme si blízcí? 
Co máme společného?

Otázky jsou založeny na různých zdrojích

O CO JDE? PROČ? A JAK NA TO?

Tomáš je můj kamarád už od střední školy. Jenže v létě 2015 jsme zjistili, že na uprchlíky máme diametrálně rozdílné názory. Nejdřív jsme bojovali, hádali se, nadávali si do rasistů a sluníčkářů. Pak jsme se vyhýbali tématu a pak i jeden druhému. Každý jsme se o uprchlících začali bavit téměř výhradně s lidmi, kteří mají podobný názor, s lidmi v naší “bublině”.

O CO JDE? PROČ? A JAK NA TO?

Zdá se, že můj případ není ojedinělý. Píšou o tom u nás i jinde. Stává se normou označit za hloupé nebo zločinné celé skupiny občanů proto, že volí pro našeho oponenta. Absence dialogu přispívá k rostoucí polarizaci společnosti, démonizaci  “druhé strany”, radikalizaci názorů a k růst extremismu. “Druhá strana” je vnímána jako nebezpečná a nepochopitelná. V polarizované společnosti se nejenom hůře žije, ale také se mnohem hůře hledají konstruktivní řešení problémů (a že těch problémů není málo).

Samozřejmě si můžeme stěžovat na politiky a posmí, kteří rozdělení společnosti napomáhají. Když si ale vzpomenu, kolik času jsem v roce 2016 strávila brbláním na politiky, mám chuť zkusit něco praktičtějšího.

A tak mám pro nás pro všechny novoroční výzvu: pojďme vykročit ze svých bublin a vést v lednu 2017 alespoň jednu konstruktivní konverzaci s někým z “druhé strany”, s cílem bojovat proti dalšímu rozdělování společnosti.

Když to udělá celé lidstvo, je to 3,73 miliard konverzací. Tyto konverzace samy o sobě nic nevyřeší, ale jsou prvním krokem k hledáním řešení. Než ovšem vyzvu celé lidstvo, ráda bych, abychom si udělali zkoušku (já a moji kamarádi, tedy vy). Abychom zkusili , jak to jde nebo nejde a podělili se navzájem o zkušenosti. 

​A protože toto právě čteš, znamená to, že jsi součástí této pilotní skupiny a máš z toho aspoň tak velkou radost jako já! A ještě pro pořádek – je to čistě moje soukromá iniciativa, žádná strana, instituce za tím nestojí.

RECEPT NA KONVERZACI “VEN Z BUBLINY”

RECEPT NA KONVERZACI “VEN Z BUBLINY” 

Ingredience: otevřená mysl, zvědavost, smysl pro dobrodružství, trpělivost 
Celkový aktivní čas: 1 – 2 hodiny
Pokud možno první konverzaci provést do konce ledna 2017 

  1. Rozmyslím si, s kým chci vést konverzaci “ven z bubliny” : Mám kamaráda/příbuzného/souseda, který má na nějaké téma, na kterém mi záleží, jiný názor? 
  2. Připravím se : Ujasním si svoji motivaci (viz box “proč” na předešlé straně). V rámci přípravy se podívám na “pravidla konverzačního provozu” a na možné otázky níže. Pokud mě to zajímá, kouknu i na další inspirativní zdroje zmíněné zde.  
  3. Pozvu svého partnera, abychom se sešli na kávu/pivo/procházku/při společné práci. V pozvání zmíním téma i návrh, jak by mohla diskuse vypadat. Váháte s formulací pozvánky? Mrkněte zde.
  4. Sejdu se a konverzuji. Na začátek můžu připomenout cíle a způsob konverzace, pravidla konverzačního provozu. Bavíme se tak, jak nejlépe to v tu chvíli umíme a jak dlouho to dává smysl. Můžu a nemusím použít otázky (viz box “Ptám se” výše na stránce).
  5. Pochválím se za to, že jsem to vůbec zkusil/a! Bravo!!!   
  6. Sdílím zkušenosti Protože jsem součástí pilotní skupiny, je důležité moje zkušenosti sdílet. Je to experiment, který může mít velký dopad (na lidstvo – viz výše). Pokud rád sdílím se skupinou, použiji fórum zde. Pokud raději sdílím jeden na jednoho, napíšu/zavolám Evě, jak to šlo nebo jak to nešlo. A co mě překvapilo. Pár otázek tady. Mluvila jsem o tom také se svými kamarády v Českém rozhlase, které to zajímalo – a tak bychom mohli eventuálně celý experiment dokumentovat (proto by bylo fajn mít i pár audionahrávek – vašich konverzací nebo třeba vašich úvah na toto téma). A samozřejmě pokud máte jakékoliv jiné nápady, tak sem s nimi …

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Všechno, co vám není jasné. Musíme se domluvit?  Co když se mnou můj konverzační partner nebude chtít takhle mluvit? ​Jsou bubliny špatná věc? Můžu přeposlat výzvu kamarádům? 

FORUM PRO SDÍLENÍ ZKUŠENOSTÍ

Všechno, co bych se ráda dozvěděla já od vás, než to rozšíříme dále. Prosím dejte mi vědět, jak to všechno proběhlo nebo neproběhlo.

DALŠÍ INSPIRACE A ZDROJE

Články, knížky, lidi, podcasty, videa, česky a anglicky … Od pražského sociologa až po vyjednavače FBI o rukojmích. 

PŘÍKLAD BUBLINY

Je fajn, když si lidi můžou dělat legraci ze sebe spíš než z ostatních :-).